Ebeveynlik Tutumları ve Etkileri / Sosyal Aktiviteler
Disable Preloader


Sosyal Aktiviteler

Ebeveynlik Tutumları ve Etkileri

Şüphesiz ki her anne baba çocukları için en iyi ve en doğru olduğunu düşündüğü şekilde davranır. Yapılan birçok araştırma çocuklarda kişiliğin yoğun olarak 0-6 yaşlar arasında şekillendiğini gösteriyor. Dolayısıyla bu dönemde ebeveynlerin tutum ve davranışlarının farkında olması ve çocuklar üzerinde etkilerine karşı duyarlı olması kritik önem taşımakta.

Çocuğun doğmasıyla birlikte anne-babalık süreçlerine alışılması, değişen hayatların ve ilişkilerin yeniden şekillendirilmesi gibi süreçleri içeren bu dönemde ebeveynlik stillerinin de bilinçli şekilde oluşturulması genellikle kişileri zorlayan bir süreçle karşı karşıya bırakıyor.

Biz de sizin için genel hatlarıyla ebeveynlik stilleri ve çocuklara etkileriyle alakalı bir tablo oluşturduk. Bu tablo ile kendi tutumlarınızı yorumlayabilir ve bazı davranışlarla alakalı yeni yöntemler seçmeyi tercih edebilirsiniz. Anne-babalığınızı yargılayarak kötü duygulara kapılmadan mevcut davranışları yorumlayıp olumlu bir yapılanma için yol gösterici olmasını dileriz .

Psk. Ayça Çınaroğlu